Üst Reklam

17 Ekim 2017

Adwords Reklamlarına Devletten Büyük Teşvik

Adwords Tesvik

Yazımızın temeli 21 mart günü davet edildiğimiz AdWords Ihracat Firsatlari Etkinliginin temelini oluşturan “dijital pazarlama dünyasında ihracat fırsatları” oluşturmaktadır. Ülkemizde SEO sektörünün gelişimi dışında  dijital noktada da dışarıya açılmanın bir tohumu olarak görülen etkinlikte özellikle devletin bu konudaki teşvikleri dikkat çekiciydi.


Amaç olarak Türkiye’ ye döviz kazandırmak olan ve geçen yıl yayınlanan “Döviz Kazandırıcı Hizmet Ticaretinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” ; temel olarak belirlenen ve 4 sektörde faaliyet gösteren şirketlerin yurt dışında AdWords kanalını kullanarak reklam vermelerini ve bu sayede ihracat yapmasını amaçlamaktadır. Tabi sonuç olarak ülkeye döviz girişi hedeflenmektedir.  Yayınlanan tebliğ büyük bir teşvik niteliğinde ve ülkemizdeki özellikle e-ticaret girişimlerinin yurt dışına açılması adına ciddi bir yardımcı nitelik taşımaktadır.

Tebliğin temel çerçevesi Yurt içinde ;

  • Bilişim
  • Eğitim
  • Sağlık
  • Filmcilik

Sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yurt dışında 100.000 $ a kadar gerçekleştirmiş olduğu adwords giderlerinin yarısının iade edilmesini kapsamaktadır. En önemli ve dikkat çekici unsur ise ihracatın gerçekleşip gerçekleşmemesine bakılmaması. Yani ihracat gerçekleşsin veya gerçekleşmesin reklam giderlerinin yarısı devlet tarafından iade edilmektedir. İadeyi gerçekleştiren kurum ise devlet tarafından kurulmuş olan “Para Koordinasyon Kurulu”.

Tabliğden faydalanmak için sözkonusu ihracatın hizmet olarak gerçekleşmesi ve hizmeti veren şirketin Türkiye’de faaliyet gösteriyor olması. Yani hizmeti ülkeden yurt dışına satıyor olması gerekmektedir. Bu noktada hatırlatmamız gereken diğer önemli bir husus ise bu tabliğin Adwords Sertifikasına sahip kişi veya ajanslar yönlendiriciliği ile gerçekleşiyor olması. Zira teşvikten faydalanmak için yapılan başvuruda bakanlık tarafından sertifika istenmektedir.

Türkiye’nin 2023 teki 500 milyar dolar ihracat hedefi çerçevesinde büyük önem verdiği dijital pazar gerçekten gün geçtikçe önem kazanmaya devam ediyor. Dolayısıyla bu Arama Motoru Pazarlaması alanlarındaki destek ve teşvikleri süreceğe benziyor. Bizlerde elimizden geldiğince bu tebliğleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Etiketler

Benzer Yazılar