Üst Reklam

17 Ekim 2017

Backlink Alınmaz Backlink Verilir

backlink

Merhaba değerli SEOKritik takipçileri,

Bu makalemizde sizlere doğal backlink edinme yöntemlerini anlatmaya çalışacağız, umarız faydalı olur.

Konunun başlığına açıklık getirerek yazımıza başlamak istiyorum. Şu sıralar Türk webmaster forumlarında sürekli olarak şu tür konular görmekteyim: “ilk ay kaç tane backlink almalıyım” , “backlink alırken nelere dikkat etmeliyim” çoğunluk tarafından backlinkin alındığı zannedilse de aslında backlink verilir. Backlinkin mantığı şu şekilde işler; bir site var o siteyi tavsiye ediyorum. Örneğin SEO konusunda bir blog yazarı seo ile ilgili birşeyler yazar ve altında Türkiye’deki başlıca seo blogları şunlardır deyip seokritik.com sitesine link verir. İşte organik backlink budur.

Başlığın biraz daha derinine inmek gerekirse, aslında burada Arama Motoru Optimizasyon işlemlerinde kalıcı başarılar elde etmek için doğallığın ne denli önemli olduğu anlatılmakta. Zira başta Google olmak üzere tüm arama motorları doğal bir optimizasyon veya doğal bir kalite çizelgesi ortaya çıksın ister ve bütün algoritmalarını bu doğrultuda şekillendirir. Öyleki spam ekiplerinin temel işi de aslında doğal olmayan bağlantı sirkülasyonunun önüne geçmek. Yazımızın tam da bu kısmında Google Spam Ekibinin başında bulunan Matt Cutts ‘ın bu konuda 2010 yılında çektiği bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aslında bu videoda anlatılanlar içeriğimizi özetler nitelikte. SEOKritik olarak profesyonel seo işlemlerinizde kalıcılığı elde edebilmek için gerçekten kullanıcı odaklı ve bağlantı döndürebilecek içerikler ve yayınlar yapmanızdır. Bu tür backlinkler alabilmeniz için neler yapmalısınız şimdi birazda bunlara değinelim.

Doğal Backlink Edinme Yolları

 1. Kaliteli ve Özgün İçerikler verin; Özgün içerikden kastım google gözünde özgün içerik değil kullanıcı gözünde özgün içerikler. Şöyle ki tüm seo bloglarında on page seo ve off page seo ile ilgili hemen hemen aynı şeyler anlatılmaktadır, oysaki bir yazar çıkıp google maps algoritması şu şekilde işler, seo yapmadan da maps sayesinde şu şekilde ilk sayfaya çıkabilirsiniz dese yada videolar da şu işlemleri yaparak üst sıralara çıkabilirsiniz yada google’ın servisi olan youtube’ın algoritması şu şekilde işler dese insanlar o makaleyi farklı ve yararlı bulup bloglarında paylaşacak ve makale yazarına kaynak diye yazının altında link verecektir. Bu sayede doğal backlink kazanmış olacaksınız. Bu örnekten yola çıkarak sizde sektörünüzle ilgili özgün ve farklı yazılar yazarak google’ın söylediği gibi hem kullanıcıya oynayabilir hemde doğal yollar ile backlink edinebilirsiniz.
 2. Servisler sunun: Ziyaretçilerinizin işine yarayacak servisler sunmak hem sizlere doğal backlink edindirecek hemde sitenize bol bol ziyaretçi çekecek ve sitenizin popüleritesini arttıracaktır. Birçok seo sitesinde, site analiz,pr sorgulama, seo analiz gibi servisler görmektesiniz sizde hayal gücünüzü kullanarak sektörünüze göre bu tür servisler yapabilir ve kullanıcılarınıza daha kaliteli hizmet verebilirsiniz.
 3. Görsellere Önem Verin: Sektörünüzde farklı ve özgün içerik bulmakta sıkıntı çekiyorsanız video’lu anlatımlar yaparak sektörünüzde farklılık yaratabilirsiniz, yada özgün resimler oluşturarak insanların o resimleri paylaşmasını sağlayabilir ve backlink elde edebilirsiniz.

Yukarıdaki listeyi hayal gücünüzün sınırlarını zorlayarak uzatabilirsiniz. Dikkat ettiyseniz burada anlattıklarımın ortak paydası farklılık yaratarak ziyaretçilerinizin kullanacağı servis yada bilgileri onlara sunmaktı. Yani google’ında söylediği gibi kullanıcı odaklı olmaktı. Bir başka makalede görüşmek ümidiyle.
Etiketler

Benzer Yazılar

4 Yorum

 1. Soner Öztürk
  Cevapla

  Başlığı görünce ilk aklıma fener bahçeli olunmaz fener bahçeli doğulur cümlesi geldi aklıma :) Tmm fenerli olduğum için olabilir artı burda şimdi takımın reklamınıda yapmıcam tabiki :) Gelelim yazınıza benimde günlerdir çevreme anlatmaya çalıştığım olayı gayet anlaşılır güzel bir dillle açıklamışsın Fırat kardeşim ellerine sağlık .

 2. Ecem Öztürk
  Cevapla

  Doğal backlink edinme hakkında, birçok yerde dağınık ve karmaşık şekilde bulunan bilgiler, akıcı ve açıklayıcı şekilde anlatılmış. Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkürler.

BENİM DE SÖYLEYECEKLERİM VAR.