Üst Reklam

17 Ekim 2017

Facebook Arama Motoru "Graph Search"

Facebook Sosyal Ağ Araması

Bilindiği üzere bütün sosyal medya otoriteleri sürekli bir yenilikçilik yarışı içerisindedirler. Teknolojik altyayapılarını günden güne geliştirmekte ve kullanıcılarının ilgisini çekebilecek teknolojik geliştirmeleri sunmaktadırlar. Şüphesiz ki facebook yenilikçilik adına en rasyonel değişimleri uygulayan kurumlardan biri. Öyleki geçmişte arayüzünü tamamiyle bir çok kez değiştirme riskini göze almıştır. Ancak bu gün sizlere tanıtacağımız yenilik bir değişim değil daha çok kullanıcının deneyimini arttıracak nitelikte.


Facebook Arama Motoru

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in bizzat tanıtımını yaptığı arama motou teknolojisi, kullanıcıların arama eğilimine paralel olarak gelişti diyebiliriz. Zira kullanıcıların internet üzerinde bir bilgi veya kişiye ulaşmadaki en büyük yardımıcısı arama motorlarıdır. İşte bu bilgiler ışığında Facebook, kendi yapısına entegre biçimde geliştirdiği arama motoru teknolojisi ile facebook’a üye kullanıcıların birbirleri ile daha güçlü etkileşimler içerisine girmesini hedeflemektedir.

Türkçe karşılığı “Sosyal Ağ Araması” olarak lanse edilen bu özelliğin kullanıcılara birçok avantaj getirdiğini söyleyebiliriz.

Örneğin; “Resimlerimi Beğenen Kişiler” şeklinde bir arama yapabilir,

“Resimlerimi Beğenen ve Memleketimden olan kişiler” olarak aramayı daraltabilirirsiniz.

Graph Search Üzerindeki birkaç arama parametrelerine bakacak olursak ;

  • Beğendiğim Fotoğraflar
  • Akrabalarımın Ziyaret ettiği yerler
  • Arkadaşlarımın İzmir’deki fotoğrafları
  • Arkadaşlarımın Beğendiği Müzikler

gibi yüzlerce arama parametresi belirleyebilir ve arkadaşlarınız ile ortak ilgi alanlarınızı merakınız dahilinde bulabilirsiniz. Yenilik Hakkında Daha Detaylı bilgi için Facebook Sosyal Ağ Araması sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Benzer Yazılar