Üst Reklam

17 Ekim 2017

Sayfa İçi Seo Optimizasyonu

Sayfa içi Seo

Hepimiz biliyoruz ki seo içeriden başlar. On Page Seo veya Sayfa içi site optimizasyonu olarak ta adlandırılan kriterler arama motorlarında üst sıralarda yer almak için belirleyici unsurlar olabilmektedir. Penguen 2.0 güncellemesi öncesi backlinklerin arama motoru optimizasyonu açısından önemi %60 ların üzerinde hesaplanırken YENİ NESİL SEO ile bu oranın ciddi şekilde düştüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Penguen 2.0 algoritması her ne kadar “webspam” için yapılmış olsa da arama motorlarının sitelerde baz aldığı donelerde de ciddi değişimler söz konusu olmuştur. Google bir sayfanın değerini ölçmeye dışardan başlar diyebiliriz, çünkü “Google Bot” her hangi bir sayfayı bulmak için başka bir siteden verilen bağlantıya ihtiyaç duyar. Bu açıdan Seo bir bağlantı ile başlar diyebiliriz. Ancak asıl değerini sayfa yapısına paralel olarak gerçekleşen web hareketleri ile belirler.

Sayfalar Botların Dili İle Konuşmalıdır.

Google bot bir sayfanın nasıl bir yapıya sahip olabildiğini görmek için öncelikli olarak o sayfa ile konuşabilmelidir. Yani sayfa her ne kadar Kullanıcıya hitap etse de semantik açıdan kendini botlara da tanımlamalıdır. Bu noktada Google ‘ın bir çok yönergesi mevcut. Bunlara Google İçerik yönergeleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Başlık ve Açıklamalar

Google’ın tamamiyle matemaiksel bir sistem olduğunu kabul edersek serplerin (Arama sonuçlar) de bu sistemin bir sonucu olarak otomatik bir şekilde oluştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu noktadan hareketle sitenin başlık ve açıklamalarını html taglarda belirtilen textler aracılığıyla oluşacağı sonucuna da varabiliriz. Başlık ve açıklamalar sayfa ile kullanıcı arasındaki ilk temas olması açısından son derece önemlidir. Yazılan başlığın ve açıklamanın kullanıcının “o an ihtiyaç duyacağı” anahtar kelimelere sahip olması başarılı bir On Page Seo’nun anahtarıdır.

Genel olarak bilinen ve kesinlikle kullanılması gereken meta taglar şunlardır ;

Başlık (Title) : Sayfa başlığının alındığı bölüm. Yazacağınız başlığın tamamının sonuçlarda gözükmesini istiyorsanız maksimum 70 karakter yazmalısınız. Aksi takdirde Google 70 karakterden sonrasını “…” (üç nokta) ile gösterir.

Kullanımı :

<meta> Sayfa Başlığı </meta>

Açıklama (Description): Sayfa açıklaması. Google sonuçlarında başlıktan hemen sonra görülen bölüm. Boş bırakıldığında sayfa içerisindeki textlerden bir kombinasyon ile otomatik olarak oluşturulur veya bazı durumlarda DMOZ (ODP) deki açıklama bölümünü alır. Bu kısma yazının maksimum 170 karakter olmalıdır. Ancak kullanılabilecek bazı snippetlerden dolayı kullanılmasını tavsiye ettiğimiz maksimum karakter sayısı 160 tır.

Kullanımı :

<meta name="description" content="Sayfa Açıklamasının Yazılacağı Bölüm ">

 

Anahtar Kelimeler (Keywords) : Google resmi olarak keywords bölümünü dikkate almadığını söylesede geçmişten gelen bir gelenek, “Belki işe yarar” veya html düzeni bozulmasın gibi bazı sebeplerden dolayı kullanımına devam edilmektedir.

Kullanımı :

<meta name="keywords" content="anahtar, kelimeler, araya, virgül, konularak, bu, bölüme, yazılır" />

Ayrıca Matt Cutts’ın bu konu ile ilgili videosuna bir göz atabilirsiniz.

Yazılan Yazı ve Sayfanın Konusu

Başlık ve açıklamalardan sonra en can alıcı bölümdür. Hatta kullanıcıyı sayfada tutma özelliği ile en önemli unsurdur diyebiliriz.  Kullanıcı tıkladığı başlığın detaylarını ve tam da o başlık ile ilgili detayları görmek isteyecektir. Dolayısıyla yazıların başlangıç bölümlerinde kullanıcıya aradığı cevapları vermek çok önemlidir. Ancak kullanıcının sayfada kalma süresini uzatmak,sempatiyi arttırmak ve mause hareketlerini olumlu yönde titiklemek adına yazının devamında da önemli bilgilere yer verilmesi mantıklı bir Sayfa İçi Seo Stratejisi olabilir.

Heading / Yazı Başlıkları Taglarının Doğru Kullanımı

Heading yani yazı başlıkları,  Google bot tarafından %100 belirleyici olmasa da öncelikli olarak dikkate alınan taglardır. Bu açıdan kullanımları son derece önemlidir.

h1 Tagı : Sayfanın Genel başlığını belirler. Genelde title ile aynı olur ve bir cümle ile yazılır. Sayfanın üst bölümlerinde yer alır. Zira kullanıcının Google’da gördüğü başlığı sayfaya başlarken görmesi, kullanıcıya doğru sayfada olduğu hissini verir.

h2 Tagı : Sayfanın birkaç cümle ile temal bölümlerinin verildiği tagdır. Başka bir değişle yazının bölümlerini temsil edebilir.

h3 tagı : Alt başlıkları temsil eder.

Bu taglar h4, h5, h6 diye hiyerarşik yapıya uygun bir şekilde devam edebilir.

Son güncellemeler ile Google, kullanıcının sayfada kalma süresini sitenin değerini belirlerken önemli bir unsur olarak görür. Çünkü kullanıcının o sayfada kalması ve sayfalar arasında geçiş yapması o siteyi beğendiğini gösterir.

ÖNEMLİ !

Sektördeki bir çok kişi uzun yazının her zaman iyi olduğunu söylemektedir. Ancak bunun büyük bir yanılgı olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Çünkü karakter sayısına göre standart bir kullanıcının sayfayı okuma süresi kolaylıkla belirlenebilmektedir. Dolayısıyla 10.000 kelimelik bir yazının 2 dakika içerisinde okunabileceğini beklemiyorsak ve o sayfada ortalama kalma süresi 2 dakika civarlarında ise o sayfada veya yazıda bir problem olduğunu kolaylıkla belirleyebiliriz.

Anahtar Kelime Kullanımı

Yazının gerek başlıklarında gerek içeriğinde kullanılacak olan anahtar kelimelerin yoğunlu Sayfa içi Seoyu belirleyen önemli unsurlardandır. Ancak anahtar kelimeler Google bot nezdinde ciddi değerler verebileceği gibi özellikle son algoritmalardan sonra ciddi zararlar da verebilmektedir. Aslında içeriklerde anahtar kelimelerin kullanımı tamamiyle “Semantik SEO” ile ilgilidir diyebiliriz. Çünkü kullanıcı içerikte anahtar kelimenin kullanılıp kullanılmadığına bakmaz. Kullanıcını için tek belirleyici özellik aradığı anahtar kelime ile ilgili bağdaşma kalitesi. Ancak Botlar için durum böyle değildir. Botlar aranan anahtar kelimenin sayfa ile ilgisini tabii olarak sayfada kullanılan anahtar kelimelere göre belirlemektedir.

Bazı web yöneticileri bu durumu suistimal ederek anahtar kelime kullanımını abartmakta veya anahtar kelimeleri sadece oldukları hali ile kullanmaktadırlar. Halbuki gelişmiş algoritmalar bunun bir manipülasyon olduğunu artık anlayabilmektedirler. Yani “uçak bileti” ile ilgili yazılan bir içerikte sadece uçak bileti kelimesi değil “uçak biletleri“, “uçakların biletleri“, “hava taşımacılığı bileti” gibi kelimeler geçebilecektir.

Görsel ve Videolar

Kullanıcının sayfaya ilgisini arttıran önemli unsurlardandır görsel ve videolar. Sitenin tasarımında kullanılan özenli görseller kadar içeriklerde de kullanılacak görsellerin özenle seçilmesi ve mümkün mertebede özgün olmasına dikkat edilmelidir. Yine kullanıcı gözünde bakacak olursak daha önce görmediği bir görsele bakma süresi ve ve vereceği değer daha gördüğü bir görsele oranla daha farklıdır. Ayrıca konuya uygun olarak sayfaya eklenecek olan video yazı bütünlüğünü sağlayacağından ve Seo açısından bütünlüğü sağlayacağından kullanıcının ilgisini çekecektir. Zaten kullanıcı deneyimi istisnai durumlar dışında text ile boğulmuş ve görseller içe zenginleştirilmemiş sayfalardan “hemen çıkma oranlarının” %80 den fazla olduğunu göstermektedir.

Sayfalar Arası Geçişleri Sağlayın

Genel olarak sitede kalma oranlarını büyük ölçüde belirleyeceğinden ve bütün sayfalara verilecek olan değerin bu noktada etkilenmesi adına kullanıcının sayfalar arasında geçiş yapmasını sağlayacak stratejilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Genel olarak bu anlamda kullanılan stratejinin temeli “Related” yani benzer içeriklerdir. Bunun sebebi kullanıcının bu yöntem ile ilgi alanının belirlenmesi ve ilgi alanlarına yoğunlaşmaktır. Bu sayede kullanıcıyı sitede daha uzun süre tutmaktır. Sürekli olarak gelişen sosyal araçların da “kişiselleşme” noktasına gittiğini de göz önüne alırsak bu yöntemin son derece doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii ki sayfalar arasındaki geçiş konular ile sınırlı değildir. Bunu yaparken bir çok teknik ayrıntıyı da göz önünde bulundurmak gerekir. Bunların en önemlisi şüphesiz ki sayfalar arası geçiş hızı. Kullanıcının istediği sayfaya hızlı geçiş yapabiliyor olması siteye ilgisini daha çok arttıracaktır. Ayrıca ilgili içeriklerin sayfanın doğru yerine konumlandırılması, kullanıcının ilgisini çekebilecek yerde olması, göz hareketlerine uygun olarak yerleştirilmesi de bu anlamda önemli ayrıntılardandır. Bu sayede kullanıcıyı kontrol etme olasılığı artacaktır.

 

Yukarıda sayfa içi seo için temel çizgiler anlatılmaya çalışılmıştır. Konu ile ilgili olarak düşüncelerinizi, önerilerinizi, eleştirilerinizi ve atladığımızı düşündüğümüz noktaları çekinmeden yazabilirsiniz.