Üst Reklam

17 Ekim 2017

Seo Yaparken Backlink Konusuna Dikkat

Backlink Hatalari

Malesef seo uzmanı etiketi altında seo tekniği paylaşan insanların yaptığı onlarca yanlış işlem var. Şimdi sizlere bu hatalı işlemlerden birkaçını yazıp neden hatalı olduğunu anlatacağız.

 1. Backlink paketleri; Penguen algoritmasından sonra her ne kadar backlink paketi satan insanlar azaldıysada hala onlarca insan backlink paketleri satın almakta ve bu yolla seo yaptığını zannetmektedir. İşin kötü yanı seo danışmanlığı hizmeti veren firmalar dahi bu backlink paketlerini satmaktalar. Firma backlink paketi satıyor bunun içerisinde 100 wiki tanıtımı, 5 özgün makale ile 75 forumda tanıtım, 50 Türkçe blogspot tanıtımı diyor. En büyük handikap ise makalelerinde backlinklerin periyodik olarak artan grafikte alınması gerektiğini söylerken backlink paketi ile tüm linkleri 1 hafta içerisinde vermeleri. Bu kısmı geçelim, arama motoru algoritmasını bir insan beyni gibi düşünecek olursak doğru dürüst link almamış siteye 50 tane free siteden link alınmasını algoritma bir manipüle olarak algılayacak ve sizi kısa sürede filtreye düşürecektir. Üstelik size link alınan yerler bu hizmeti alan herkese link verilen yerler olduğu için linkin geleceği sitenin nasıl bir link çöplüğü olacağını sanırım tahmin edebilirsiniz. Sözü kısa kesecek olursak bu tür backlink paketleri kısa vadede her ne kadar yararlı gibi gözükse de kesinlikle alınmamalıdır.
 2. Yorum Backlink Alın ! ; Marjinal düşünmeyi her zaman sevmişimdir, size de tavsiye ederim. Son zamanlarda tüm forum ve seo bloglarında “yorum backlink almayın, sakın ha” gibisinden yazılar görüyorum. Sırf marjinal olmak için elbetteki yorum backlink alın demiyeceğim. Fakat şunu anlamakta fayda var yorum backlink neden almamalıyız ? Çünkü herkese açık yorum backlink alınan yerlerden otomatik backlink programları ile backlinkler alınıyor ve o siteler spama düşüyor dolayısıyla spam siteden link aldığınız için sizin sitenizde ciddi trustrank kayıpları yaşıyor. Oysaki yorumları kolay kolay onaylamayan, sadece değerli yorumları onaylayan sitelerden link alabiliyorsanız buralardan link almanızda hiçbir sakınca yoktur. Böyle siteler bulmak imkansıza yakın olsa da halen bu tarz siteler mevcut.
 3. “Link olsun da nasıl olursa olsun” olmasın ; Her ne kadar her yerde sıklıkla bu sözü duymuş olsanız da makalemi bu noktaya değinerek tamamlamak istiyorum. Sitenize link alırken belirli kriterleri göz önünde bulundurmanızda fayda var. Bu kriterleri ve link alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini maddelerle yazacak olursak;Link çıkışının 10’un üzerinde olduğu sayfalardan link almayın.
  * Alexa ve Pr değerleri düşük olan dizinlere sitenizi eklemeyin.
  * Aynı lokasyonda olmadığınız sitelerden aşırı link almayın.
  * Sadece anasayfanıza link almayın.
  * Sürekli aynı anchor text’de link almayın.

Yukarıda maddeler halinde sizlere backlink hakkında dikkat edilmesi gereken hususları açıklamaya çalıştık. Bir başka makalede görüşmek ümidiyle,bol hitli günler..

Etiketler

Benzer Yazılar