Üst Reklam

17 Ekim 2017

Sosyal Medya ve Seo Üzerindeki Etkisi

Sosyal Medya ve Seo

Sosyal medya, bir süredir tüm dünyanın ilgisini çeken yeni bir kavramdır. Herkesin hayatında büyük rol oynayan sosyal medyanın arama motorlarının da dikkatini çekmemesi söz konusu değildir.
Yurt dışına baktığımızda %70 ‘lik pay ile arama motorunun lideri olan Google, yaptığı bir çok açıklamalarda arama sonuçlarının sosyal medya sinyallerini etkilediğini defalarca vurgulamıştır. Google web spam ekibinin lideri Matt Cutts “Aralık 2010 yılında bu itibaren Google Bot ‘un sosyal medya sinyallerini daha çok değelerdiğini ve arama sonuçlarını direkt olarak etkilediğini söylemiştir.
Tabikide bu süreçte Seo sonuçlarını korumak ve arttırmak için site sahipleri sitelerini daha fazla sosyal medya ile ilişkilendirmelidir. Sosyal paylaşım butonlarının siteye entegresinin sağlanması, eğer web sitenizde sosyal paylaşım butonu yok ise sosyal ağlarda( facebook ,twitter, google+, youtube vb) profiller açıp bu sosyal medya platformlarda aktif olarak bulunması Seo sonuçlarını olumlu etkileyen en önemli unsur arasında yer almaktadır.
Paylaştığınız içerikler kadar başlıklarıda özenle seçin. Özellikle dikkat çekecek ,okuyucuya istek uyandıran başlıklar geri dönüşünüzü artırıcaktır.
Sosyal medya platformlarında yapılan büyük yanlışlardan birisi de sadece backlink almak amacıyla kullanılmasıdır.Sosyal medyada seo açısındaki ilk amacınız her zaman içeriklerinizi ve sayfalarınız hızlı indexletmek amacıyla kullanılmalıdır.
Kullanıcıları arttırmak için topluluk ve gruplara katılın ,paylaşımlar yapın. Takipçileriniz olmadan içeriğiniz yayınlanmadan bu mecradan yeterli fayda edemeyebilirsiniz.
Yine web sitenizdeki içerikleri twitter ‘da yayınlayarak, diğer sosyal medya hesaplarınızı da twitter ‘a bağlayarak bir zincir oluşturabilirsiniz, tek bir paylaşım ile birçok sosyal medya mecrasında bilgi, içerik ve sayfalarınız paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Benzer Yazılar